WILLIAMSBURG — Both North Laurel and South Laurel turned in impressive results during Williamsburg’s Last Chance All-Comers Meet.

North Laurel turned in a second place finish (111 points) on the boys’ side while South Laurel tallied 89 points and placed fourth.

The Jaguars collected 12 top-five efforts, including four first-place finishes — Jacob Robinson (Discus Throw, 142-04; Shot Put, 43-02.50), and Victor Clark (800 Meter Run, 2:07.35; 400 Meter Dash, 54.64).

The Cardinals had 14 top-five finishes, which included two first-place efforts — Drew Meader (1600 Meter Run, 4:55.03), and the 4x800 Meter Relay Team (8:42.49).

On the girls’ side, North Laurel managed to place fifth with 61 points while edging South Laurel, who finished sixth with 53 points.

The Lady Jaguars totaled nine first-place finishes, including one first-place effort — 4x800 Meter Relay Team (10:55.38).

The Lady Cardinals finished with seven top-five efforts. The 4x400 Meter Relay Team had the lone first place result for South Laurel by finishing with a time of 4:33.58.

Girls (Top 5 finishes only)

North Laurel

4x800 Meter Relay, 10:55.38, First

4x200 Meter Relay, 1:58.35, Second

Daniella Jackson, 800 Meter Run, 2:28.60, Third

4x100 Meter Relay, 59.98, Fourth

Olivia Rudder, 1600 Meter Run, 5:41.87, Fourth

Olivia Rudder, 400 Meter Dash, 1:07.33, Fourth

Daniella Jackson, 200 Meter Dash, 28.49, Fifth

Haley Muncy, Discus Throw, 76-07, Fifth

Halee Valentine, Triple Jump, 30-07, Fifth

South Laurel

4x400 Meter Relay, 4:33.58, First

Grace Leis, Discus Throw, 82-09, Second

Phoebe McCowan, 200 Meter Dash, 26.67, Second

Phoebe McCowan, 1600 Meter Run, 5:14.96, Second

Phoebe McCowan, 100 Meter Dash, 13.34, Third

4x200 Meter Relay, 2:06.17, Fifth

4x100 Meter Relay, 1;09.73, Fifth

Boys (Top 5 finishes only)

North Laurel

Jacob Robinson, Discus Throw, 142-04, First

Jacob Robinson, Shot Put, 43-02.50, First

Victor Clark, 800 Meter Run, 2:07.35, First

Victor Clark, 400 Meter Dash, 54.64, First

4x200 Meter Relay, 1:39.26, Second

Storm Gambill, 110 Meter Hurdles, 16.88, Second

4x800 Meter Relay, 8:45.87, Second

Grant Woods, 200 Meter Dash, 24.70, Third

J.T. LaPrade, 300 Meter Hurdles, 44.18, Fourth

J.T. LaPrade, 100 Meter Dash, 12.35, Fifth

Cole Osborne, 1600 Meter Run, 5:09.61, Fifth

4x100 Meter Relay, 49.22, Fifth

South Laurel

Drew Meader, 1600 Meter Run, 4:55.03, First

4x800 Meter Relay, 8:42.49, First

Jacob Tapscott, 3200 Meter Run, 11:15.14, Second

Brady Dalrymple, 800 Meter Run, 2:10.46, Second

Jacob Tapscott, 1600 Meter Run, 5:00.01, Second

Luke Robinson, Discus Throw, 126-02, Third

4x400 Meter Relay, 3:54.59, Third

Seth Meader, 3200 Meter Run, 11:23.85, Third

Drew Meader, 800 Meter Run, 2:11.11, Third

Blaine Phelps, 800 Meter Run, 2:12.26, Fourth

4x200 Meter Relay, 1:41.87, Fourth

Austin Nelson, 200 Meter Dash, 24.97, Fifth

Khanh Tran, Shot Put, 38-10.50, Fifth

Khanh Tran, Discus Throw, 114-07, Fifth

Girls — Team Results — 18 events scored

1. Williamsburg 132.50, 2. Somerset 119, 3. Pulaski County 100.50, 4. Corbin 93, 5. North Laurel 61, 6. South Laurel 53, 7. Whitley 44, 8. Parlor Grove Christian Academy 27, 9. Madison Central 20, 10. Woodland Hills 6.

Boys — Team Results — 18 events scored

1. Corbin 157, North Laurel 111, Williamsburg 109, 4. South Laurel 89, 5. Pulaski County 76, 6. Whitley County 57, 7. Somerset 37, 8. Madison Central 36

React to this story:

0
0
0
0
0