COLUMBIA -- The North Laurel Jaguar track and field team dominated the Blue Raider Rumble by turning in 14 top-five efforts.

The Jaguars won the meet with 99 points while Fort Knox placed second with 79 points. Taylor County (78 points), Green County (73.5) and Spencer County (71) rounded out the top five participating teams.

North Laurel garnered two first-place finishes (Justin Sparkman, 800 Meter Run, 2:04.95; Alex Garcia, Storm Gambill, J.T. LaPrade, Konner Robinson, 4x400 Meter Relay, 3:45.03) while turning in four second-place efforts (Jacob Robinson, Discus, 135-10; Victor Clark, 3200 Meter Run, 10:19.22; Victor Clark, One-Mile Run, 4:38.52; Storm Gambill, 110 Meter Hurdles, 16.61.

On the girls' side, the Lady Jaguars placed 10th out of 16 participating schools by finishing with 21 points. Mercer County took home top honors with 202 points while Spencer County (74.50), Green County (69.50), Casey County (53), and Danville (48) each finished in the top five.

The Lady Jaguars had three top-five finishes in the meet (Olivia Rudder, 3200 Meter Run, third; Macie McClure, High Jump, 4-4, third; Meg Anderson, Macie McClure, Casey Williams, and No Name Given, 4x400 Meter Relay, 5:06.05, fourth).

Boys (Top Five finishes only)

North Laurel

Justin Sparkman, 800 Meter Run, 2:04.95 -- First

Alex Garcia, Storm Gambill, J.T. LaPrade, Konner Robinson, 4x400 Meter Relay, 3:45.03 -- First

Jacob Robinson, Discus, 135-10, Second

Victor Clark, 3200 Meter Run, 10:19.22 -- Second

Victor Clark, One-Mile Run, 4:38.52 -- Second

Storm Gambill, 110 Meter Hurdles, 16.61 -- Second

Jacob Robinson, Shot Put, 38-7, Third

J.T. LaPrade, 300 Meter Hurdles, 45.81 -- Third

Justin Sparkman, One-Mile Run, 4:48.61 -- Third

Alex Garcia, 400 Meter Dash, 55.95 -- Third

Jacob Bowman, J.T. LaPrade, Konner Robinson, No Name Given, 4x100 Meter Relay, 47.99 -- Fourth

J.T. LaPrade, Storm Gambill, Konner Robinson, Grant Woods, 4x200 Meter Relay, 1:39.54 -- Fourth

Alex Garcia, Triple Jump, 38-8 -- Fifth

Konner Robinson, 200 Meter Dash, 24.75 -- Fifth

Girls (Top Five finishes only)

North Laurel

Olivia Rudder, 3200 Meter Run, Third

Macie McClure, High Jump, 4-4, Third

Meg Anderson, Macie McClure, Casey Williams, and No Name Given, 4x400 Meter Relay, 5:06.05, Fourth

Boys Team Results

1. North Laurel 99 2. Fort Knox 79 3. Taylor County 78 4. Green County 73 5. Spencer County 71 6. Mercer County 61 7. Adair County 45 8. Danville 43 9. McCreary Central 37 10) Cumberland County 31 10. Campbellsville 25 12. Casey County 16 13. Woodland Hills Homeschool 10 14. McCreary Central B 7 15. Frederick Fraize 4

Girls Team Results

1. Mercer County 202 2. Spencer County 74.50 3. Green County 69.50 4. Casey County 53 5. Danville 48 6. Adair County 41.50 6. Fort Knox 41.50 8. McCreary Central 24 9.Taylor County 23 10. North Laurel 21 11. Parlor Grove Christian Academy 18 11. Cumberland County 18 13. Campbellsville 16 14. Bowling Green 14 15. Woodland Hills Homeschool 4 16. Casey County Middle School 1

React to this story:

0
0
0
0
0